«

»

Jak vybrat fotoaparát? Díl 2. Výběr fotoaparátu podle účelu a kvality.

V prvním díle článku na téma výběr fotoaparátu jsme srovnali jednotlivé typy foťáků, které jsou na trhu a porovnali je z hlediska váhy a ceny. Často jsou tato dvě hlediska prvním důležitým momentem při výběru foťáku, ale tím to rozhodně nekončí, ale teprve začíná.

Upozornění autorky: Článek byl napsán v roce 2012 a několik let udržován aktuální. To bohužel dnes již neplatí, a proto poslouží už jen jako vodítko pro obecné parametry. Konkrétní modely doporučuji konzultovat v obchodech s fototechnikou, nikoliv v komentářích, protože autorka již nedrží krok s překotnou produkcí nových fotoaparátů.

Čtěte více ======>

Další otázky, které si musíme položit, než sáhneme po konkrétním typu a modelu fotoaparátu se týkají účelu a požadované kvality fotografií.

Motto: Za kvalitu, která splní svůj účel, nemusíte nutně utrácet desítky tisíc.

Obsah

Typy fotoaparátů

Mini fotoaparát

Tak jako v ostatních oblastech, i zde platí víceméně poměr ceny a kvality. Čím dražší foťák (a objektiv), tím kvalitnější obraz.

Ale ne vždy je nám zapotřebí kvalita za desítky tisíc. Záleží na našich potřebách a požadavcích, tedy na tom, co budeme fotit a pro koho budeme fotit. Pojďme si proto rozebrat, jakému účelu poslouží jednotlivé typy fotoaparátů dostupné na trhu. Tyhle typy jsme si představili už v prvním díle článku:

  • kompaktní fotoaparát
  • high-end kompakt
  • EVS fotopararát
  • ICL fotoaparát
  • digitální zrcadlovka

Důležité je uvědomit si účel focení:

  • Komu budete fotky prezentovat?
  • V jaké formě (formátu) je budete prezentovat?
  • Jaké ambice máte jako fotograf (chcete se učit, dále se rozvíjet nebo naopak fotit co nejsnáze a automaticky)?

Modelové příklady výběru vhodného fotoaparátu

  1. Nechcete se vůbec obtěžovat s nastavováním fotoaparátu. Co se týče fotografií, postačí vám sdílení fotek po Internetu či v malých formátech (klasických 10×15). V tom případě samozřejmě nemá cenu příliš investovat do něčeho jiného, než je běžný digitální kompakt (popřípadě EVF fotoaparát.)
  2. Rádi se chlubíte svými fotografiemi, dáváte je do rodinného alba a občas si ty nejpodařenější necháte vytisknout na zeď do rámečku. Je možné, že se občas zamyslíte nad nastavením fotoaparátu, protože chcete dostat maximální možnou kvalitu. Zároveň ale preferujete pohodlí a pohotovost. V tomto případě je vhodný některý z high-end kompaktů.
  3. Fotografie vás přitahuje a nebráníte se technicky se vzdělávat. Uvažujete o tom, či víte, že vás bude bavit se do budoucna v této oblasti zdokonalovat. Zároveň s tímto, samozřejmě toužíte po co největší kvalitě snímků i za cenu trochy nepohodlí s nošením brašny a příslušenství. Pří výběru fotoaparátu samozřejmě sáhněte po zrcadlovce (popřípadě ICL foťáku).

E-kniha-Fotime-venku-small5Tipy pro vylepšení Vašich fotek, ať už fotíte čímkoliv, najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II.

Cena je 189/199,-Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIH A RECENZE ČTENÁŘŮ

Nebo si můžete knihy ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

189 Koupit

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Výběr fotoaparátu

Inspiraci hledejte v porovnání produktů =====>

  • Šikovně řešený e-shop vhodný k porovnávání parametrů má Megapixel.cz.

Kompaktní fotoaparát, fotky do rodinného alba

Kompaktní fotoaparáty dnes nabízejí stále více „inteligentních funkcí“ a předhánějí se v počtu megapixelů. Nabízejí dokonce kontrolu mrkání, výběr nejlepší ze série fotografií a podobně. Největší předností a zároveň neřestí běžného kompaktu je plná automatika, která za vás rozhodne vždy o všem a nenechá vás příliš kreativně zasáhnout do procesu focení. Tvůrčí proces je tedy omezen na minimum. Za to ovšem získáte pohotovou pomůcku, která se za vás postará prakticky o vše. Nemusíte studovat složité manuály a nastavovat clonu, hloubku ostrosti, ISO a podobně. Prostě příjdete a zmáčknete. Proto se v angličtině ujal termín point and shoot cameras (zamířit a zmáčknout). Tím často trpí kvalita fotek, zvláště pokud nejsou ideální světelné podmínky.

Klady a zápory digitálních kompaktů
Zápory
  • omezená možnost kreativity
  • zhoršená kvalita obrazu za špatných světelných podmínek, větší šum
  • omezená kvalita optiky a prokreslení snímků na větších formátech (A4 a více)
  • omezená manipulace s hloubkou ostrosti (je obtížné dosáhnout měkce rozostřeného pozadí)
Klady
  • rychlost a pohotovost
  • netřeba se učit technickým detailům
  • běžné foto do rodinného alba v dostatečné kvalitě
  • videosekvence
  • mnoho přednastavených režimů focení

High-end kompakty, kvalita v malé krabičce

Jsou to fotoaparáty, které překonávají některé nedostatky svých levnějších kolegů při zachování malých rozměrů, nízké váhy a relativně nízké ceny. Mají kvalitnější optiku a světelnější objektiv, což znamená, že můžeme fotit za zhoršených světelných podmínek, aniž bychom museli zvyšovat ISO. Dále se často pyšní možností focení do formátu RAW a také manuálním nastavení funkcí. Do jisté míry tím umožní kreativní focení, včetně použití korekce expozice či bracketingu (viz. Slovník fotografických pojmů). Je to ideální řešení pro ty, kteří lehce koketují s fotografií a požadují dobrou kvalitu obrazu, ale zároveň nemohou nebo nechtějí nosit nic těžšího než 400 gramů. Mezi nejnovější modely patří Nikon P7100 a na ukázky fotografií se můžete podívat na www.nikon.com.

Podívejte se na porovnání cen =====>

Čtěte dále ======>

EVF fotoaparáty, zoooooooooomujte o stošest

Tento typ digitálu se také nazývá falešná či nepravá zrcadlovka, v angličtině pak bridge (neboli most – přechod mezi kompaktem a klasickou zrcadlovkou). EVF stojí za Electronic Viewfinder – elektronický hledáček. Znamená to, že scéna zachycená objektivem, je promítána elektronicky do hledáčku a díky tomu je možno ji zaměřit. EVF foťák se vyznačuje zvětšeným rozsahem zoomu, v závislosti na typu od 20x do zhruba 36x. Což je i není plus. Takový rozsah bude totiž vždy představovat kompromis mezi kvalitou a pohodlností použití. Při zazoomování na dlouhý konec se vám bude obraz tak třást, že si budete přát mít po ruce stativ. Kvalitní optická stabilizace obrazu je tedy nezbytnou podmínkou vybavenosti těchto modelů. Dobrou zprávou je, že tyto modely bývají vybaveny manuálními funkcemi, a proto vám dovolí si s fotografií trochu pohrát. To vše za dosti slušnou cenu.

Nevýhodou je malý senzor a s ním přicházíte i o možnost snadného „rozmazání pozadí“ tolik žádaného zejména u portrétů.

Rada tedy zní, může to být dobrá volba pro výběr fotoaparátu pokud:

  • jste si jistí, že to s fotografií nebudete v budoucnu myslet příliš vážně;
  • využijete nabízený rozsah zoomu, protože rádi fotíte různé scény od krajiny přes portréty po vzdálené objekty-zvířata apod.;
  • netrváte na stoprocentní kvalitě obrazu a slušné snímky do rodinného alba vám postačí.

ICL fotoaparáty

Výběr fotoaparátu - fotoaparát s výměnným objektivem

ICL je zkratka pro Interchangeable lense cameras (fotoaparát s výměnnými objektivy). Je to okrajová kategorie digitálů, která vyplnila mezeru na trhu mezi kompakty a zrcadlovkami. Tyto modely, mezi nimiž kraluje Olympus Pen, nabízejí flexibilitu zrcadlovky v těle kompaktu.

Za tento luxus zaplatíte od 10 000,- Kč za základní či starší modely a za ty nové až ke 20 000,- Kč za tělo s jedním objektivem, nemluvě o dokupování dalšího příslušenství. A to je více než stojí základní zrcadlovky! Navíc chybí zde široký výběr objektivů a dalšího příslušenství, které je typické pro zrcadlovky.

Přesto však mají tyto sympatické fotoaparáty mnohé výhody. Je to velikost čipu (typicky 4/3 neboli four thirds, který je větší než u kompaktů. Větší čip umožňuje fotit kvalitněji s větším dynamickým rozsahem tónů a s menším šumem. Má také kvalitní optiku (objektivy) a pokročilé manuální funkce.

Sáhněte po tomto typu fotoaparátu pokud:

  • Nízká cena pro vás nehraje nejdůležitější roli.
  • Chcete co nejvyšší kvalitu fotek, ale zároveň se nechcete nosit se zrcadlovkou.
  • Jste hravý a technický typ, kterému nebude vadit měnit objektivy a využít i nabízené manuální pokročilé funkce.

Zrcadlovka, možnosti profesionála

Digitální zrcadlovka, neboli DSLR (Digital Single Lens Reflex), je stále dostupnějším typem fotoaparátu. Za cenu i pod 10 000,-Kč, si o ní dnes může dovolit uvažovat téměř každý. Digitální zrcadlovka je variabilní, s možností jak automatiky, tak plně manuálního nastavení. Umožňuje ohniskový rozsah v maximálním možném měřítku díky výměnným objektivům. Kvalitou obrazu předčí ostatní typy foťáků, protože obsahuje větší senzor a lepší optiku (objektivy). Je vhodná pro všechny, kteří se chtějí zdokonalovat v umění fotografie.

Čtěte více ======>

Na adresu digitálních zrcadlovek je nutno zmínit, že kvalitativně se jednotlivé modely v mnohém liší. A to jak samotná těla s jejich funkcemi, tak objektivy a příslušenství. Pokud jste tedy zapálený fotograf-amatér a pořídíte si základní zrcadlovku se setovým objektivem, dost pravděpodobně vám za chvíli ani tato volba nebude stačit. Ale to je přirozený vývoj a neznamená to, že si nutně musíte ihned na začátku pořídit profesionální foťák. Pro začátek postačí jistě nižší či střední třída. Osobně doporučuji se spíše „odvázat“ při volbě kvalitního světelného objektivu než investovat desetitisíce do samotného těla, samozřejmě podle finančních možností.

Klady a zápory digitálních zrcadlovek
Zápory
  • vyšší cena
  • větší váha a velikost, nutnost samostatné brašny
  • náklady rostou s potřebným příslušenstvím
  • větší nároky na technické znalosti
Klady
  • kvalita obrazu
  • umožňuje kreativitu a variabilitu
  • možnost plné automatiky i manuálního nastavení
  • bude držet krok s vaším fotografickým vývojem

Už víte jak na výběr fotoaparátu?

A nyní už záleží jen na vás, jestli se pro vás prioritou stane kvalita anebo dáte přednost při výběru fotoaparátu snadnému nošení. Některé typy, jak jsme si ukázali, jsou vhodným spojením obojího. V této chvíli byste již měli mít představu, do kterých vod zabrousíte při výběru konkrétního modelu fotoaparátu. Pokud uvažujete o výběru digitálního kompaktu, pak si nezapomeňte přečíst také zmiňovaný článek o důležitých parametrech těchto foťáků. Pokud se zrcadlovka vaší vyvolenou, přejděte nyní na článek Jak si vybrat digitální zrcadlovku.

=====> Navštivte přehledný e-shop Megapixel a zjistěte aktuální ceny produktů:

  • E-shop vám poslouží také k porovnání parametrů, najdete na něm i recenze a snímky jednotlivých přístrojů a rady odborníků. Navíc nabízí k vybraným foťákům příslušenství nebo fotokurzy zdarma.

Pokud už nyní víte, jak na výběr fotoaparátu, dejte vědět vašim známým a sdílejte článek na Facebooku!
Vaše LenkaS

23 comments

Skip to comment form

  1. katka

    Dobry den,nejprve bych chtela podekovat majitelce tohoto webu.Myslim si,ze pro nas zacatecniky je tu dost zajimavych rad a informaci.
    Potrebovala bych od Vas radu.Jiz delsi dobu touzim po koupi zrcadlovky,jsem naprosty zacatecnik a tak by me zajimalo jakou vybrat strasne se vsude chvali Canon a Nikon jaky typ si tedy koupit a hlavne s jakym objektivem zacit jako zacatecnik?Zrcadlovku jsem si zvolila hlavne proto,ze chci sve fotografie vytvaret sama a ne aby je za me vytvarel a dokresloval automat.Mam rada creativitu proste si s vecmi rada hraju a tak si myslim,ze zrcadlovka je dobra volba,ale mozna me vyvedete z omylu?Dekuji Vam za odpoved na me otazky.

    1. LenkaS

      Milá Katko,

      Díky moc za komentář, jsem ráda, že články plní svou funkci. Zrcadlovka je určitě dobrá volba, pokud jste kreativní. Určitě vám to nebudu vyvracet, naopak. Pokud vám nevadí nosit brašnu a v ní nějaké to kilo fotovýbavy… Co se týče značky zrcadlovky, tak doporučím taky Canon nebo Nikon. Obě volby jsou stejně kvalitní. Sama fotím na Nikon a v Nikonech a jeho objektivech se vyznám lépe než v Canonech.
      Teď už jenom záleží, kolik chcete investovat a jakou váhu chcete nosit.
      Z vlastní zkušenosti můžu doporučit zrcadlovku střední třídy Nikon D90, která v současnosti stojí kolem 16 tisíc za tělo. Menší a lehčí zrcadlovky ze základní řady začínají už na 10 000,- (př. Nikon D5000, Nikon D3100) Tyhle malé modely jsou pohodlnější na nošení, ale pokud vás focení chytne, je dost možné, že budete brzy chtít lepší model. Jsou lehké, to je jejich největší přednost, na začátek určitě dobré, ale jak říkám, pokud vás to chytne a začnete se zajímat o různé funkce, je možné, že brzy budete některé funkce u těchto základních modelů postrádat.

      Objektivy, to jsou kapitola sama pro sebe. Existují dvě možnosti – buď koupit tělo zrcadlovky v setu rovnou s objektivem nebo obojí zvlášť. První volba vás vyjde velmi výhodně – objektiv navýší cenu těla jen o několik málo tisíc (3-4000,- podle typu). Ale jak si můžete představit, takový objektiv není zrovna super kvalitní a není světelný. Protože jste ale začátečník, jak uvádíte, rozhodně vás od této volby nebudu odrazovat. Je to na rozjezd slušná volba, která vám neprovětrá tolik peněženku. Časem zjistíte, co vás nejvíc baví a vyhovuje a koupíte si třeba profi objektiv.

      Pokud vám ale nevadí utratit k tělu rovnou kolem 15 000,-navíc, doporučím třeba Nikkor 16-85mm – zoom slušného základního rozsahu s dobrou kresbou (ostrý).
      Pro výběr objektivu jsou v podstatě dvě volby – buď sáhnout po originálních Nikoňáckých (či pro Canon zase Canoňáckých) objektivech – které jsou hodně drahé (mluvím o skutečně kvalitních a světelných modelech – f2,8) anebo zvolit objektivy jiných výrobců které jsou kompatibilní s Nikonem a Canonem – Sigma, Tokina, Tamron.
      Doporučím třeba základní zoom od Sigmy 17-50/2,8. Ten je v podstatě ve stejné ceně jako zmíněný Nikkor 16-85, ale má lepší světelnost za stejnou cenu. Varování: Světelnější a kvalitnější objektivy jsou ale těžší a objemnější, takže to je potřeba taky uvážit. Na malé modely typu Nikon D5000 jsou trochu nepoměrně velké (ale to je jen můj názor).

      Asi jsem vám ještě více zamotala hlavu, takže když to shrnu, možná bych pro začátek zvolila klidně některý z těch setových objektivů (18-105 nebo 18-55), který zakoupíte rovnou s tělem. Nejsou špatné. Rozdíl poznáte spíše až když začnete fotit opravdu kvalitními objektivy.
      Pokud ale víte, že vás to bude bavit a nevadí vám investovat více peněz na začátek, poslední dobou doporučuju všem známým variantu Nikon D90 + Nikkor 16-85mm a koukám, že ho mají taky už v cenové výhodnějším setu.

      Co se týče Canonu, určitě můžete zvážit i tuto variantu, ale Canon nemám tolik v paži a to je ten jediný důvod, proč o něm nyní nepíšu.

      Je toho opravdu hodně, co se bere v potaz při koupi zrcadlovky, koukám asi téma na celý článek. Doufám, že se mi podaří brzy tohle téma podrobněji zpracovat.

      Zdravím a přeji šťastnou volbu.
      Klidně napište další dotazy, snad jsem odpověděla alespoň částečně…

      Lenka

      1. Marek

        Ahoj Lenko,
        pravě se pokouším si vybrat nějaký foťák ve startovací cenové relaci kolem cca 15 tis. (+- pár tisíc) a se zájmem si tudíž čtu různé recenze, návody i diskuze:) Začínal jsme kdysi fotit na Prakticu (a fotografii i trochu studoval) a filmy i fotky si sám vyvolával, ale ty doby jsou dávno pryč:) Rád bych se ale od digi kompaktů posunul někam dál – pravděpodobně k digi zrcadlovkám. Se zájmem jsem si tady četl tvoje rady ohledně Nikonů. D90ka se mi hodně líbí, ale rád bych prověřil i jiné – řeším teď pro začátek pouze kvalitní (výkon/cena) tělo v setu s ne tak dobrým objektivem. Můžeš mi prosím poradit s mými několika dotazy?
        1) Pochopil jsme, že řady foťáků Nikon D3100 a D5100 nejsou tak dobré, že časem omezují… Co ale novější upgrady – D3200 / D5200 jak sou na tom?
        2) Nikde si se nezmiňovala o řadě D7000 (resp. D7100) – co jsou podle trebe zač?
        3) Je něco, co by si na D90 nepochválila? Jak je na tom třeba LCD nebo integrovaný blesk? Kolik vydrží Li-Ion baterie? Jak často se musí dobíjet? Dá se třeba i přes auto-adaptér? Co samovybíjení? Videosekvence? atp.
        4) Poradíš mi i s objektivem? Rád bych časem nějaký lepší – asi, co se týče světelnosti? Idealní samozřejme bude multifunkční – rybí oko až přiblížení – zoom asi stačí 6x opt. – v nějaké normální cenové relaci – dobrý poměr výkon / cena…
        5) A to samé externí blesk – do normálních interiérů – aby fotky zevnitř neměly červené oči, tmavé nečitelné pozadí a přesvícené popředí…

        Předem děkuji za odpovědi – nijak extra na ně nespěchám, chápu, že toho máš hodně…:)
        Marek.

  2. katka

    Moc Vam dekuji za odpovedi na me otazky. Ma investice do fotoaparatu muze byt tech 15tis.max.20.tis. Co by jste v techto cenovych relacich zvolila za zrcadlovku Vy? Myslite si, ze dobrym fotografem se muze stat jen clovek, ktery projde skolou fotografovani a nebo tak stejne to muze byt samouk?

    1. LenkaS

      Milá Katko,
      v tom případě doporučuju Nikon D90 se setovým objektivem 18-105mm. Tam se vejdete do 20 000,-Kč.
      Anebo zrcadlovku nižší třídy Nikon D3100 se stejným objektivem do 15 000,-Kč. Jeho nástupcem je Nikon D3200 opět do 20000,-Kč.
      Setový objektiv není ta nejlepší volba, ale je nejlevnější, lehký a zároveň na začátek ideální, než zjistíte, zda vás to chytne. Pak si můžete našetřit na světelný objektiv.
      Poznámka k variantám: První je tělo střední třídy, těžší, ale bude s vámi i pokud vás to opravdu chytne a budete upgradovat objektivy a příslušenství.
      Druhá varianta je zrcadlovka základní třídy, lehká a malá, pro rekreační focení. Pro vážnější práci nevím nevím. Asi s vámi tohle tělo moc neporoste, ale je ideální na dovolenkové a příležitostné focení. Nikon D3200 stojí asi někde mezi, je to novinka na trhu, ale stále patří do nižší řady, takže platí to, co u Nikonu D3100-asi s vámi neporoste…
      Všechny zrcadlovky mají možnost manuálního ovládání a kreativního vyžití, takže neexistuje žádná špatná volba.
      Zajděte si je „osahat“, to asi bude nejlepší pro rozhodování.

      Co se týče druhé otázky tak odpověď je ano, ano, ano – rozhodně to může být samouk. Hádám, že mezi profesionálními fotografy jsou ti opravdu studovaní spíše v menšině.

      Lenka

  3. Kateřina

    Dobrý den,jsem totální laik co se týká fotoaparátů-vlastním digital nikon coolpix S630,ručně vyrábím z plstěné vlny a sáténů dětské sponečky,protože budu prodávám sponečky na internetu,potřebuji prezentaci,ráda fotím aranžuji viz

    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=561692107181264&set=a.544449902238818.142216.544142272269581&type=1&theater

    ,potřeji fotoaparát,fotku budu prezentovat jen po internetu,fotím doma,hlavně je to o detailu a vystihnout reálné barvičky,.prosím o radu.Ráda vám za to pošlu sponečky:-) děkuji Kateřina

    1. LenkaS

      Milá Kateřino,

      hezké výrobky! Ta fotografie mi přijde dobře použitelná. Co konkrétně chcete vylepšit?

      Můžu vám poradit snad jen práci s hloubkou ostrosti a detailem – takže foťák by měl umět fotit dost zblízka a hodit se vám bude i nízká clona (alespoň f2,8) Spolu s delším ohniskem – asi tak nad 80mm. Díky tomu budete moci rozostřit pozadí – kreativně pracovat s hloubkou ostrosti. článek viz: https://www.jaknafoceni.cz/tag/hloubka-ostrosti/.

      Doporučuju fotit ze stativu, abyste si lépe připravila kompozici a přesněji zaostřila. Lepší výběr režimů ostření ve fotáku se vám bude hodit (manuální volba zaostřovacího bodu nebo manuální ostření). (Základní modely nabízejí jen ostření na střed, což mi nepříjde moc kreativní). Zvolte si několik modelů v cenové výši, kterou chcete investovat a porovnejte jejich parametry – clonu, ohnisko, režimy ostření, na jak blízko dokáže foťák zaostřit (makro).
      Hezké svátky,

      Lenka

  4. Gabriela

    Dobrý den,
    také bych ráda pochválila tyto stránky a mám taky jeden dotaz. Ráda bych se začala také věnovat více fotografii. Ráda a často cestuju a focení mě baví. Používala jsem doposud jen klasické kompakty a jediné, co měním, je focení s bleskem nebo bez. Tudíž jsem standardní uživatel. Ráda bych ale absolvovala nějaké kurzy ve škole kreativní fotografie a pak si udělala i rekvalifikační kurz.
    Pro focení z cestování mi přišel vhodný high-end kompakt, právě kvůli jeho váze. Zajímala by mě jeho kvalita v porovnání se zrcadlovkou a zda je tento typ foťáku vhodný na jakékoliv focení, případně jaké jsou jeho nedostatky. Děkuji za odpověď na e-mail.
    Pěkný den.

    1. LenkaS

      Dobrý den,
      mně se high-end kompakty líbí. Měla jsem v ruce Nikon P7100 a pěkně padne do ruky, ovládání je skoro jako na zrcadlovce. Na cestování je to ideální. Ale na vážnou práci v rekvalifikačním kurzu, to už asi ne. Osobně jsem jeden taky absolvovala a všichni účastníci tam měli zrcadlovku. Hodně jsme fotili v ateliéru.
      Co se týče nedostatků, tak mně napadá např. horší digitální šum, vzhledem k menšímu čipu, omezený rozsah clonových čísel a tedy i hloubky ostrosti, nemožnost výměny objektivů a tedy rozšíření ohniskové vzdálenosti a poté ještě nedostatky při focení v atelieru, jako nemožnost nasadit pořádný systémový blesk a dále nevím, jak funguje kompatibilita s ateliérovými světly…

      S pozdravem,
      LenkaS

  5. pathatique

    Dobrý den,

    po několikadením pátrání – hledám typ na nejlepší foťák pro mne, jsem narazila na vaše stránky a jsem nadšená. 🙂

    Jaký je Váš názor na Nikon 1 J3 s objektivem 10-30.
    Cena je sice hodně vysoká, ale líbí se mi moc. (hlavně jeho údajná rychlost, sekvenční snímání)
    Fotím už 50 let, ale poslední dobu jen na automatiku….. Asi proto nejsem občas spokojená s kvalitou fotografií.
    Můj poslední oblíbenec – Canon IXUS 85 IS po pádu na zem odešel nejspíš do věčných lovišť.
    Nosila jsem ho všude a teď bez možnosti fotit mám skoro abstinenční příznaky.
    Preferuji focení momentek a trochu se obávám velikosti tohoto Nikonu – objektiv přece jen dost vyčuhuje.
    Starý Canon se opravdu vešel do dlaně, či malé kapsy a byl hned použitelný…..myslíte, že bych si zvykla?

    Láká mne naučit se něco nového, ale tahat se s něčím pro mne nepraktickým (velikost, váha, malá pohotovost)) se mi nechce.
    Ale zase bych moc chtěla kvalitnější záběry. 🙂
    Můžete mi prosím poradit.

    Děkuji a přeji hezké dny.
    PS: chci kovové tělo.

    1. LenkaS

      Milá Evo,
      děkuji za pochvalu! Co se týče Nikonu J3 tak obecně se mi ICL – foťáky s výměnnými objektivy líbí. Ale po pravdě musím přiznat, že když jsem tento držela v ruce, přišlo mi, že držím plastovou hračku. Sice píší, že má kovový kryt – nebo přesnějí hliníkový, ale tu solidnost kovu jsem tedy necítila.
      Objektiv opravdu dosti vyčuhuje a je plastový, takže bych se bála ho jen tak pohodit do kabelky. Pokud preferujete solidnost konstrukce, pak bych asi Nikon nedoporučila. Stačí ťuknutí o zem a je po objektivu…

      Avšak samozřejmě nezapomínejme na jeho výhody – především rychlé sekvenční snímání, dokonce jakési pohyblivé momentky, (ale proč už nenatočit rovnou video, že?).

      Shodou okolností jsem se před chvílí dívala na nějaké modely kompaktů, jejichž sekvenční snímání by mohlo téměř soupeřit s Nikonem J3. Abych Vás tedy nenechala zcela na holičkách, vyberu pár kousků těchto solidních foťáků: FUJIFILM FinePix X10 nebo X20 z hořčíkové slitiny, Nikon Coolpix P7700 je taky z kovu – jeho předchůdce jsem měla v ruce a velmi dobře mi padnul, nebo Panasonic Lumix DMC-LX7. Sekvenční snímání bývá u těchto modelů taky velmi dobré – dokonce i lepší než u základních zrcadlovek.

      Daní za kovové tělo a solidní provedení je ovšem trošku větší objem a váha, která je ovšem srovnatelná s Nikonem J3. V ruce se neschová.Eventualitou by pak byl některý foťák v outdoorové úpravě odolný proti pádům apod. – ale tyto modely už tolik nehledí na kvalitu (např.Olympus TG-320).

      Osobně myslím, že pokud vás focení bude bavit, tak se dá zvyknou na všechno. Pokud byste ovšem preferovala nosit foťák po kapsách, tak tam se asi tyto modely nevejdou, zkuste se podívat přímo v obchodě, pokud budete moci a vyzkoušet, jak vám padnou do ruky. Třeba Vám hned některý z nich přiroste k tělu jako oblíbený Canon.

      S pozdravem a přáním mnoha krásných momentek,

      LenkaS

  6. Martin

    Zdravim.. a vopřed děkuji za informace ktere jsem se tu dočetl.

    Původně se m chtěl Nikon COOLPIX P510 ale zjistil sem, že tzv. falešná zrcadlovka toho až tolik nepřinese jen je veliká do ruky a tak jsem se začal zajímat o Nikon COOLPIX P310, který mě lákal na vysokou citlivost, no přesto jsem hledal dál až jsem došel na ICL – tato varianta se mi libí proto bych chtěl poradit.

    Mám vo výhladě Nikon 1 j1 nebo Olympus PEN E-PM1 nevím se rozhodnout.
    Chci hezký fotky, počas focení se chci s fotˇakem vyhrat, chci video v FHD kvalitě abych mal hezký spomínky na synovo děctví.
    Od tohoto modelu Nikomu mě odhováral prodejce v shope a doporučoval Olymuse fakt nevim co by ste doporučili..

    Děkuji a hezký den,,,

    1. LenkaS

      Dobrý den Martine,

      Nikon J1 jsem měla v ruce a musím říct, že jsem z něj nebyla nadšená. Především objektiv mi přišel jako plastová hračka, kterou, když omylem někde ťuknu, tak se zničí. Ale to byl jen můj pocit kvůli té skládací koncepci, kde se musí zmáčknout čudlík a vyskočí cosi plastového. I když co se týká funkcí, tak to nemám nic proti.

      Olympus jsem v ruce neměla, takže nemůžu objektivně porovnat, ale obecně vím, že PENy jsou dobré, ostatně byly taky průkopníky těchto typů foťáků. Nicméně i jejich objektivy jsou podobné, alespoň na papíře, těm od Nikonu, rovněž plastové a skládací.

      Každopádně by mně zajímalo, proč konkrétně by prodavač dal přednost PEN před Nikonem – zda se jedná o funkce, velikost senzoru (Nikon má menší), kvalitu výstupu nebo zpracování. A pokud stále nebudete vědět, tak dejte na pocit toho, co vám padne lépe do ruky, protože myslím, že oba z modelů vám dají pěkné fotky i videa. Rychlost snímání je předností těchto modelů (u Nikonu jsou navíc různé snímací frekvence, tzv. pohyblivé momentky).

      šťastnou volbu a hezký den,

      LenkaS

  7. LenkaS

    Vážení čtenáři,

    poslední dobou se rozmnožil počet dotazů ohledně technického vybavení a bohužel již není v mých časových možnostech na ně vždy a včas odpovídat. Ocením však, když se odpovědi ujme některý ze zkušenějších čtenářů!

    V článku výše jsem se snažila poskytnout co nejvíce potřebných informací, ale tu nejlepší výslednou volbu stejně musíte učinit pouze vy. A pokud i po přečtení článku budete stále váhat mezi různými typy, tak vězte, že rozdíl ve snímcích, které pořídíte různými fotoaparáty stejné cenové kategorie bude jen minimální. Jen zřídka můžete zvolit opravdu špatně. Výrobci se předhánějí, aby vám dodali za Vaše peníze kvalitu, která odpovídá dané cenové kategorii.

    Přeji vám proto co nejsnadnější volbu a mějte na paměti, že ve výsledku největší měrou ke kvalitě fotografií přispíváte stejně vy. A až si váš vysněný fotoaparát pořídíte, ráda se s vámi potkám v komentářích u článků z rubriky Rady a Tipy “jak fotit”.

    Vaše

    LenkaS

  8. Karel

    Dobrý den
    Nemyslím, že jsem zkušenější fotograf, ale pokud si někdo nevíte rady s výběrem, tak u kompaktního fotáku se s vámi mohu podělit o moji zkušenost.

    At chcete nebo ne, ideální přístroj neexistuje a vždy budete řešit kompromis mezi cenou a technickou stránkou fotaku.

    Moje požadavky
    1) chtěl jsem mít především velice kvalitní fotky (myslím ve třídě kompaktů)
    2) chtěl jsem mít fotak co nejmenší a nejlehčí – vzít ho na kolo, vytáhnout ze saka apod.
    3) chtěl jsem mít hledáček s informacema o expozici
    3) a dát za něj co nejméně; ale co to je? v třídě dobrých kompaktů se pohybujete mezi 10-15tis kč a někdy i výše

    Co je klíčem k dobrým fotkám. Dle mě je to zjednodušeně kombinace Velikost čipu-dobrý objektiv-dobře zpracované bity z čipu, tedy software+procesor.Dobrý článek o argumentech pro velikost čipu a kvalitní objektiv je zde http://blog.flor.cz/vyber-fotaku-kvalitni-obraz/. Zjednodušeně – pokud máte malý čip, tak z toho dobrý fotky nevymlátíte. A pokud na ten čip nepustíte světlo z nějaké solidního objektivu, tak jste na tom pořád skoro stejně. Když prostě dobře nesejmete světlo, tak vám žádný software ve fotaku ani v počítači nepomůže.

    Prohlédl jsem a srovnal spousty kompaktů a hlavně fotek z těchto kompaktů nafocených a to na http://www.dpreview.com/ a taky na http://www.digineff.cz/. a vyšli tito kandidáti
    Malý kompakt (do cca 250g)
    – sony DSC-RX100 (jeden z největších čipů u kompkatu, ne-li největší)
    – canon S120 (dříve S110)

    Střední veliký kompakt (do cca 390g)
    – Canon G15 (dnes již G16)
    – fujifilm X20
    – nikon coolpix p7700 (dnes p7800)

    Větší kompakt (okolo 500g)
    – Canon G1X (čip skoro jako zrcadlovka)

    Jedna věc je článek na webu a druhá realita. Kromě S120/110 jsem je všechny měl v ruce a zapnuté (doporučuju). I přesto, že G1X má nejlepší fotky, z důvodu rozměrů a hmotnosti vyřazena.

    Z toho zbytku, nejvetší čip má sony DSC-RX100 (skoro 3x tak větší než i uvedené středně velké kompakty) a objektivy si myslím, že jsou cca na stejné úrovni (všechny velice světelné). Volba padla na DSC-RX100. Co se týká požadovaného hledáčku, tak ten DSC nemá. Hledáček jsem chtěl hlavně kvůli slunci, které by mohlo informace na displeji zneviditelnit. Na prodejně jsem si za slunného dne ozkoušel čitelnost displeje a to přímým nasměrováním displeje na ostré letní slunce. Moc šancí jsem tomu po zkušnostech s předchozím fotákem nedával. Musím říct, že technika pokročila. Displej byl naprosto v pohodě čitelný (k mému překvapaní). Podobně se chovali i displeje u produktů canon (sice o byly o něco horší na slunci, ale dalo se; canony zase mají hledáček)

    DSC-RX100 (dnes má nástupce DSC-RX100II) je drahý (cca 14.700kč přes net), má své mouchy (jako všechno) ale fotky ve třídě středních a malých kompaktů o parník lepší než konkurence !!! Pokud někdo jedete do GB, tak v normálním obchodě vychází něco okolo 12-13 tis kč…ale to už si musíte vygůglit sami.

    K

    1. LenkaS

      Díky moc za zasvěcený komentář a užitečné rady!

      LenkaS

  9. Nelča

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohldedně výběru foťáku. Dlouho jsem si šetřila na zrcadlovku. Později mi známý řekl, že je ten typ co jsem si vybrala úplně k ničemu a doporučil mi kompakt s výměnným objektivem. Co tom pravda? Opravdu kompakty strčí zrcadlovky do kapsy? Předem děkuji za odpvěď

    1. LenkaS

      Dobrý den,

      určitě se to nedá jednoznačně tvrdit. Podle mého názoru zrcadlovky s větším senzorem a kvalitní objektivem nestrčí do kapsy nic než snad jen legendární Leica za sto tisíc.
      Každý typ foťáku včetně CSC neboli ICL s výměnnými objekivy má své výhody a nevýhody. Výhodou je lehkost, malá velikost a poměrně slušná kvalita obrazu. Záleží ovšem, jak drahý model si vyberete. Ani tyhle systémy nejsou nijak levné, pokud chcete opravdovou kvalitu.
      No ale pravdou je, že jsou šikovné a snáze se nosí. Třeba si je jednou taky pořídím a pak vám budu moci říct kvalifikovanější názor.

      S pozdravem,

      LenkaS

  10. Hana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký máte názor na tyto kompaktní fotoaparáty: Canon PowerShot SX260 HS, Nikon COOLPIX S6400, Nikon COOLPIX S6500, Olympus VR-370. Rozhoduji se mezi těmito čtyřmi. Chci fotit krajinu, architekturu, v makru, portréty a aby foťák dobře fotil i ve zhoršených podmínkách (párty ,koncert, …) Hodí se ? Předem děkuji za odpověď PS: skvělý stránka, moc mi pomohla

  11. Radim

    Dobrý den,
    obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru fotoaparátu na pořizování fotografií hotových výrobků a jejich součástí. Tyto fotografie potom slouží našim pracovníkům k lepší identifikaci zboží na interním webu firmy, nejedná se o profesionální fotografii.
    V 90% používám fotoaparát pouze na makro s použitím světelného stanu a následné úpravy v PC.
    V současné době pořizuji fotografie s fotoaparátem FinePix F40fd, ale dostal jsem nabídku na pořízení nového přístroje do částky cca. 10.000 Kč. Můžete mi prosím doporučit nějaké tři fotoaparáty v této cenové relaci, z toho jednu levnější variantu, které bych mohl předložit ke schválení.

    Předem děkuji za radu a přeji hezký den.

    Radim

  12. Libuše

    Dobrý den, koupila jsem si Vaši knihu a velice se mi líbí. Mám ale prosbu. Koupila jsem si digitální fotoaparat olympus OM-D E-M10, ktery byl v sadě s objektivem 14-42mm IIR světelnost je 3,5-5,6. Přiznám se, ze se v tom moc nevyznám a proto bych potřebovala radu jest-li si mám přikoupi další objektiv s lepší světelnosti a nebo ktery by byl sirokouhly. Foceni mám jenom jako koníček – na foceni vnoučat, oslav a dovolených. Mockrát děkuji Libuše

    1. LenkaS

      Dobrý den,
      pokud fotíte vnoučata a lidi, tak bych spíš doporučila delší ohnisko. Záleží, jestli chcete fotit portréty více zblízka s více rozmazaným pozadím, anebo naopak chcete, aby se do snímku vešlo co nejširší pole. Pokud je pravdou první varianta, tak tam máte v rozumné cenové hladině dvě možnosti: Buď pevné ohnisko např. 60mm s dobrou světelností, nebo zoom např. 40-150mm s horší světelností. Zoom má výhodu, že je variabilnější a pohodlný, ale pevné ohnisko je světelnější a kvalitnější. Podívejte se i po jiných výrobcích než je Olympus – Sigma například je cenově dostupnější.

      LenkaS

  13. Fanda Reitter

    Dobrý den,
    V první řadě Vám chci poděkovat za tyto články o výběru fotoaparátu.
    V řadě druhé se Vás chci zeptat. Chcene s tátou koupit naší mámě nějaký fotoaparát. Z vašeho článku jsem pochopil, že by se pro ni hodila nejaká zrcadlovka nižší třídy. Nikdy neměla v ruce dobrý fotoaparát ale chce se to naučit. A veřím, že na může zvládnout.
    Mohla byste mi prosím poradit, který model by mohl být přijatelný? Cena by se měla být kolem +- 15000Kč.

    Děkuji,
    Fanda Reitter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>