Znáte to, když vybalíte ten krásný naleštěný kousek elektroniky z krabice, vše voní novotou, lesklé plochy se lesknou, černá je opravdu černá. Dáváte si stejně jako já předsevzetí, že se tentokrát opravdu budete snažit udržet vše v perfektním stavu až navěky? Jak dlouho trvá, než se na těle objeví první smítko prachu? Pár minut… A první kapička nebo otisk pstu? Pár hodin? A první škrábanec? Brrr, raději nemluvit. Od toho posledního vám nepomůžu, ale zato vám poradím, jak správně vyčistit fotoaparát a objektiv a vrátit tak zašlý lesk vašim fotografiím!
Obsah
Test: Kdy čistit?
Pokud nemáte fotoaparát netečně zavřený měsíce ve skříni, tak jsou prach, zaschlé kapičky vody nebo mastnota do značné míry nevyhnutelnou součástí fotografova života. I když není třeba neustále leštit objektivy a odstraňovat každé smítko prachu, neměli bychom dopustit, aby nečistota ovlivnila kvalitu fotografií. Pokud ve snímcích vídáte černé tečky od prachu nebo máte na filtrech mléčný povlak, je nejvyšší čas na důkladnou očistu. V článku se budeme zabývat zejména správným čištěním zrcadlovky a jejího příslušenství, i když pokud chcete vyleštit také svůj kompakt, tak se pár nápadů najde i pro vás.
Foto: Některé tečky jsou zřetelné na první pohled, jiné až při důkladném zkoumání. Nicméně z jejich počtu soudím, že zde nastala ta správná doba na čištění už hódně dávno. (Klikněte pro zvětšení).
Pokud už je pozdě, budete muset přistoupit k úpravám fotek a černé tečky zpětně vyretušovat.
=====> Čtěte dále:
Úroveň znečištění vašeho přístroje si můžete ověřit nejen pohledem na „skla“ objektivů, filtrů apod., ale i pomocí jednoduchého testu:
V režimu A (Av) nastavte na fotoaparátu vysoké clonové číslo, např f22, vypněte autofokus a zaostřete na nekonečno. Namiřte fotoaparát na světlou čistou plochu (zeď) a zmáčkněte spoušť. A spoušť JE na světě! Pokud ano, potřebujete zjistit, zda jde o spoušť na digitálním čipu nebo na objektivu. To si nejlépe ověříte pomocí testu s druhým objektivem (ano, pokud se vám objevuje nečistota i poté stále na stejném místě, je na vině tělo zrcadlovky, pokud tečky zmizely nebo se objevily jinde, půjde jistě o znečištění objektivu).
Tak co, našli jste na vašem testovacím snímku/snímcích černé tečky? Ať už je na vině senzor nebo objektiv, vše o čištění fototechniky se dozvíte na následujících řádcích.
Jak je to správně?
Čím a jak správně čistit? Vystačíme si s rukávem trička nebo s papírky, které používáme na brýle? Stačí nám na čočku dýchnout a je to? Přestože se všichni fotografové a odborníci na jednom správném postupu neshodnou, nejspíš tušíte, že výše zmíněné způsoby čištění asi správné nebudou. Správné čištění je bezpečné čištění a proto bude zapotřebí vybavit se alespoň pár základními pomůckami, které nenapáchají více škody než užitku.
Osobní zkušenost: Jaké pomůcky na čištění?
Koupě levné bezejmenné sady na čištění nemusí být zrovna výhrou. Na to si vzpomenete, až budete mazat čistící tekutinu po objektivu a ne a ne ji „mikrovláknovou“ utěrkou rozleštit. Místo levných sad doporučuji koupit raději pár pomůcek zvlášť (anebo si připlatit za sadu ověřených prostředků pro čištění od renomovaných firem).
Zkusit můžete velký e-shop Megapixel, který nabízí hotové sady kvalitních výrobků na čištění nebo jednotlivé pomůcky, ale i čištění senzoru.
Foto: Na snímku můžete vidět výbavu, kterou k čištění používám já a kterou v článku popisuji.
Balonek – malinký balonek = malá síla vzduchu, větší balonek = větší síla vzduchu. Miniverze balonků nejsou moc účinné a já doporučuji ty větší (viz. foto výše). Profesionální balonky (např. Eyelead) mají prachový filtr nasátého vzduchu, ale já jsem do takového luxusu zatím nešla a mám jeden zcela obyčený.
Mikrovláknová utěrka – kde je fotoaparát, tam by měla být i mikrovláknová utěrka, spousta utěrek :). Dobré mikrovlákno nejen, že nepouští chlupy, ale také absorbuje mastnotu a s pomocí kapaliny dobře čistí povrch optiky. Pozná se mimo jiné i tak, že po skle neklouže zcela hladce, ale spíše drhne – zejména je-li sklo zašpiněné. Je to pro čištění klíčová pomůcka, proto jsem sáhla po značkové utěrce Rodenstock. Překvapením bylo, že na omak stejnou utěrku jsem dostala zdarma v optice k brýlím (od výrobce brýlových čoček Essilor). Investice 60,-Kč za Rodenstock byla nicméně zanedbatelná a není třeba jí litovat. Vždyť čím více utěrek po kapsách brašny, tím lépe!
Lenspen – novinka doby nedávno minulé, která sestává ze štětečku na jedné straně a z leštící plošky na té druhé. Také jsem si ho kdysi pořídila. Názory na tuto pomůcku se liší a někteří konzervativci se použití oné leštící plošky brání s tím, že to není zcela bezpečné a může to vést k poškrábání skla. Já mám zato, že zbavit se snadno a rychle nějaké té zaschlé kapičky od vody, zejména na cestách, nemusí být rovnou hazard. Nicméně v klidu domova se přikláním k použití jiných metod (viz. odstavec o čištění objektivu). Ale štětečková část lenspenu je mi častým pomocníkem. Ono vzít si do ruky foťák a s láskou jej omést od prachu, je přeci potěšení 🙂
Co naopak nepoužívám vůbec, jsou papírky na optiku. Nepřijdou mi ani pohodlné na použití, ani bezpečné a vhodné.
Čistící kapalina – čistících kapalin je na trhu mnoho. Ta správná musí rozpustit mastnoty, nezanechávat stopy po rozleštění a být bezpečná pro povrchové antireflexní vrstvy a barviva filtrů a čoček. Renomovaní výrobci filtrů a specializovaných čistících prostředků jsou například B+W, Eyelead, Kinetronics, Zeiss nebo Lee. Tu poslední jsem si pořídila já z důvodu tvrzení výrobce, že nerozpouští barviva přechodových filtrů. Přiznám se, že po jejím použití jsem s překvapením na hadříku lehké zbarvení od barvy filtrů našla! Nechci vidět, jak by barevné filtry vypadaly po pár měsících čištění jinou kapalinou. (Barevné filtry se nicméně už tolik nepoužívají, takže nejspíše nebudete řešit stejný problém jako já a můžete být při vybírání čistící kapaliny benevolentnější).
Adhezivní hmoty – přilnavé hmoty různého charakteru a použití patří k pokročilým čistícím prostředkům. Do této kategorie je zařazuji proto, že jsem se sama k jejich použití dostala až teprve nedávno, po mnoha letech s fotoaparátem v ruce. O jaké hmoty se jedná a na co kterou použít, se dozvíte dále v článku, stejně jako o všech dalších výše zmíněných prostředcích. Pusťme se do toho!
- Porovnání cen čistících pomůcek hledejte na Heureka.cz: Heureka.cz – pomůcky na čištění.
Bezpečný postup čištění optiky
Nekontaktní čištění nejdříve!
Samozřejmým a logickým postupem je začít s čištěním pomocí balonku a proudu vzduchu, tedy nekontaktně. Před čištěním každé části vaší fotovýbavy ji nejprve důkladně ofoukněte, abyste ji zbavili pevných částic, které hrozí následným poškrábáním skel. Poté můžete zapojit i jemný šteteček lenspenu. Tento postup je pro čištění veškeré techniky a příslušenství stejný. Lišit se budou postupy a pomůcky až nyní.
Čištění objektivů a filtrů
Notice
Než se pustíte do čištění objektivů, najděte všechny zapomenuté krytky – tedy krytku těla foťáku a krytku zadní čočky objektivu.Foto: Na obrázku vidíte, že tělo fotoaparátu je zakryté. Stejně dobře se dá zakrýt druhým objektivem. Krytka vpravo dole slouží k zakrytí zadní čočky objektivu. Pokud čistíte čočku přední a nemáte objektiv na těle foťáku, určitě ji nasaďte!
Samotné čištění je snadné. Na mikrovláknovou utěrku naneste pár kapek čistící kapaliny a vyčistěte postupně všechna skla, až na nich nezůstanou žádné mastné skvrny, kapky a podobně. I zde platí, že je nejprve nutné vše ofouknout balonkem a případně i oprášit štětečkem, než začnete čistit utěrkou. Dobrá čistící kapalina se rychle vypaří a nezanechá šmouhy. Dobrá mikrovláknová uterka se zase pozná tak, že kapalinu okamžitě vsaje.
Zapeklitý hledáček
Nečistoty na hledáčku se sice ve snímku neprojeví, nicméně právě hledáček je podle mé zkušenosti tím prvním, co se při používání zašpiní a proto jsem hledala způsob, jak jej účinně a šetrně vrátit do původního „průhledného“ stavu.
K vyčištění hledáčku jsem použila tampon do uší, který jsem obalila mikrovláknovou utěrkou. Ta na rozdíl od tamponu nepouští chlupy, ale naopak nečistoty absorbuje. Na tuto improvizovanou „špachtličku“ jsem nanesla kapku čistící kapaliny a lesk byl na světě. Poté jsem ještě pomocí adhezivního „ťupátka“ dočistila kraje hledáčku a vida, zase se přes něj dá normálně koukat.
Foto: „Ťupátko“ je ve skutečnosti adhezivní hmota SpeckGrabber od firmy Kinetronics a stojí něco přes 200,-Kč. Je to taková třešnička na dortu a dá se obejít samozřejmě i bez něj.
Čištění fotoaparátu zevnitř
Automatické čištění senzoru
Po vyčištění všech objektivů doporučuji zopakovat test na nečistoty. Pokud se ve snímku stále vyskytují, bude na vině nejspíše čip.
Nejprve proto spusťte automatické čištění čipu bez odkrytí vnitřku fotoaparátu. Při nasazeném objektivu najděte v menu aktivaci čištění senzoru. Snad všechny zrcadlovky jej mají k dispozici a nemělo by být těžké jej najít, nebo sáhněte po manuálu. Některé modely jej mají automaticky aktivované při zapnutí/vypnutí a v menu proto chybí. Tato funkce spustí jemné vibrace na senzoru a odvibruje případné prachové částice z jeho povrchu. Toto čištění ale není vždy dostačující. Jeho účinnost si nicméně opět vyzkoušejte na testu se zdí.
Pokud se ve snímku stále objevuje urputné smítko prachu, pokračujte v čištění komory foťáku: Sejměte objektiv a uvidíte zrcátko. Na to pozor! Je to velmi křehké zařízení, kterého se není radno dotýkat. Jeho leštěním byste ostatně ani ničeho nedosáhli, protože se nepromítá do čistoty snímku. Proto jen komoru důkladně vyfoukejte následujícím způsobem: Lehněte si s fotoaparátem nad hlavou, aby bajonet s otvorem směřoval dolů a abyste tak zamezili usedání prachu. Pak vezměte balónek a foukejte dovnitř. A nyní přichází čas podívat se do „prostoru za zrcadlem“.
Jak vyčistit síň za zrcadlem
Abyste mohli odkrýt poklad za zrcadlem – to nejcennější, co ve foťáku je – tedy digitální čip, musíte opět do menu. Hledejte položku ve smyslu odklopení zrcátka pro čištění snímače nebo manuální čištění senzoru.
Warning!
Pozor, je zapotřebí mít plně nabité baterie, aby se zrcátko v nečekanou chvíli při vypnutí foťáku nevrátilo dolů. Pokud tuto možnost v menu najdete, ale je neaktivní, bude to zcela jistě kvůli nenabitým bateriím.Až tedy sejmete objektiv a odklopíte zrcátko, proveďte stejný postup foukání, jaký je popsán výše – nad hlavou otvorem dolů.
Foto: Obrázek odklopeného zrcátka a pokladu, který se nachází za ním – digitálního senzoru. Při foukání do komory si lehněte a tělo foťáku obraťte hlavou dolů, aby prachové částice mohly vypadnout ven.
Doufám, že poslední zkušební snímek už bude bez nečistot! Někdy ale ani všechny výše popsané postupy nestačí. Proto výrobci čistících fotografických pomůcek vynalézají různá důmyslná udělátka, pomocí kterých vyčistíte senzor i od těch urputně se držících smítek a jiných nečistot. Začátečníkům doporučuji vydat se spíše do servisu a za pár stovek si nechat senzor vyčistit tam, nicméně pro úplnost bych chtěla ještě popsat i další možnosti čištění digitálního čipu.
Tip: Před samotným čištěním čipu jej prozkoumejte pod světlem a lupou. Třeba nejdete to jediné smítko, které pomocí SpeckGrabberu odstraníte a nebudete muset kupovat další dražší pomůcky. Nebezpečí tohoto postupu je ale nachytání ještě více prachu během zdlouhavého prohlížení.
Na čištění čipu existují tyto pomůcky:
1) Vakuová odsávačka, kterou nabízí firma Green Clean. Toto čištění je vhodné na pevné nečistoty.
2) Kontaktní suchá cesta – pomocí adhezivních hmot, jako je zmíněný SpeckGrabber či Eyelead SCK-1, což je větši adhezivní kostka (viz. obrázek níže), kterou postupně „otisknete“ po celém senzoru a následně ji očistíte pomocí ještě adhezivnějších papírků. Také tento způsob se hodí na pevné nečistoty.
Important!
Vyzkoušeno! Protože na můj čip nekontaktní metody nezabraly, rozhodla jsem se pořídit si adhezivní kostku a vyčistit urputně se držící černé smítko s její pomocí. Zabralo to! Kostka odstranila asi 95% prachu a tak nyní již nemusím retušovat každý jednotlivý snímek.3) Někteří odvážlivci mají nervy na to, aby se pustili do čištění senzoru mokrou cestou – tedy pomocí speciální čistící kapaliny (nikoli té, která je určená na objektivy a filtry!) a čistících tamponů (rovněž pouze k tomu určených). Sama k tomu zatím nechci přistoupit a ani jsem k tomu nenašla důvod. Tento způsob čištění je totiž určen hlavně na mastné skvrky a mapy. K tomu účelu se prodává řada sad a pomůcek, například zde:
Nebo zde: Heureka.cz – pomůcky na čištění
Notice
Tip: Pokud byste se chtěli do jakéhokoliv kontaktního čištění pustit, doporučuji shlédnout nejprve některá videa na Youtube, kde je dobře vidět, jak s jednotlivými pomůckami pracovat.Čištění fotoaparátu zvenku
Na závěr je ještě potřeba dodat fotoaparátu ten skutečný lesk, nemyslíte? Tělo fotoaparátu můžete otřít lehce navlhčeným hadříkem, se kterým se ale nedostanete do všech škvír a mezi všechny čudlíky a kolečka. Na to je expert hmota Cyber Clean, kterou stačí natlačit na povrch těla foťáku (nebo klávesnice počítače) a poté odlepit. Rozdíl je patrný ihned a navíc je tato hmota i antibakteriální. Ale abych se přiznala, podruhé si ji už nepořídím. Raději tělo foťáku očistím jen hadříkem.
Foto: Čištění těla zrcadlovky pomocí Cyber Clean hmoty.
Pár tipů pro prevenci
Nejlepší čištění je žádné čištění? I když možná závidíme majitelům kompaktů, tak vyhnout se občasné očistě zrcadlovek není prostě reálné.
Mám pro vás proto pár rad na závěr, jak ho alespoň učinit co nejméně častým:
- Vyměňujte objektivy s fotoaparátem zamířeným dolů, abyste minimalizovali šanci vniknutí prachu.
- Věnujte pozornost vaší fotobrašně a občas ji vysajte.
- Na zadní displej si pořiďte ochranné sklíčko nebo folii, pokud chcete minimalizovat riziko poškrábání.
- Používejte sluneční clonu nejen jako ochranu proti světlu, ale i proti poškození a zašpinění objektivu.
A teď už víte úplně vše! Tentokrát vám tedy popřeji hlavně čisté snímky!
Vaše LenkaS
P.S. A když už jsme u té čistoty. Poslední dobou jsem se zbláznila do udržitelného životního stylu. Nejen proto, že miluji focení přírody, je pro mne extrémně důležité zachovat její krásu a nedotčenost. Říkám proto ne jednorázovým obalům a hledám jejich vhodné alternativy. Přidáte se ke mně? 🙂 ===> Začněte tady: Přečtěte si, jak začít.
32 comments
Skip to comment form ↓
Ferry
25/02/2016 na 15.53 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den Lenko, děkuji Vám za další příjemný článek, který jsem přečetl jedním dechem. I já Vám přeji čisté fotky a příjemné chvíle strávené u focení. František
LenkaS
25/02/2016 na 16.21 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den Františku!
Tak to jste první čtenář článku! 🙂
Díky, jsem ráda, že i tak technické čtení může být „příjemné“ 🙂
LenkaS
Michal Souček
25/02/2016 na 16.42 (UTC 1) Link to this comment
Naprosto úžasně zpracovanej článek!!! DĚKUJI!!
LenkaS
25/02/2016 na 17.08 (UTC 1) Link to this comment
Díky Michale!
LenkaS
Jirka
25/02/2016 na 17.00 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den, z vlastní „hloupé“ zkušenosti bych rád upozornil dát si pozor při čištění na matnici. Pokud na ní něco je raději nečistit anebo velmi opatrně.
LenkaS
25/02/2016 na 17.05 (UTC 1) Link to this comment
Děkuji Jiří za velmi užitečný komentář.
Matnice (pro ostatní čtenáře zopakuji a dovysvětlím Váš komentář) je část nad zrcátkem, skrze kterou se díváme a díky zrcátku se na ni promítá obraz z objektivu. Jakákoliv nečistota na ní se projeví v hledáčku, ale nikoliv ve snímku. Takže buď čistit jen foukáním, nebo v servisu anebo ji prostě nechat, protože nečistoty na ní nám ve snímcích nevadí.
LenkaS
Milan Klail
26/06/2020 na 6.57 (UTC 1) Link to this comment
To samé asi se zrcátkem
Jitka Valentová
26/02/2016 na 6.57 (UTC 1) Link to this comment
Bezva rady a opět parádně zpracovaný článek. Zrovna se mi hodí,vrátila jsem se z Thajska a zrcadlovka celá špinavá díky tomu,ze jsem ho všude tahala, i na pláž , takže díky za super rady!!
Lípa
03/08/2016 na 19.11 (UTC 1) Link to this comment
Díky za rady.
Klidný den
Veronika
31/08/2016 na 20.35 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý večer, dneska během fotografování jsem zaregistrovala v pravém horním rohu skvrnu, která tmavla a zvětšovala se při použití zoomu. Prý je to skvrna na objektivu. Mám kompakt značky Samsung a nebyl nikde ve vlhku, takže nevím, co to přesně mohlo způsobit. Poradíte mi? Předem děkuji za odpověď. Veronika
LenkaS
01/09/2016 na 7.53 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
pokud se skvrna zvětšuje při zoomování, tak je to asi správný předpoklad. Jak se tam skvrna dostala je už asi těžko soudit. Podívejte se, jak moc se to projevuje na fotkách a jak moc vám to vadí, no a pak hurá do servisu. 🙁
LenkaS
Libor
28/09/2016 na 13.20 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den, prosím o informaci k čemu slouží oleofobní vrstva na objektivu. Koupil jsem použitý fotoaparát a bohužel měl špinavý objektiv. Mastnota, skvrny, kapky a na fotkách byla vidět poměrně větší rozmazaná skvrna. Jelikož jsem si toho všiml až na dovolené, tak mi nezbylo než si poradit nějak sám (upřesním, že se nejedná o žádný drahý kompakt). Objektiv jsem vyčistil za pomocí pitné vody, kterou jsem nanesl na vatovou tyčinku. Nechal chvilku uschnout a vlhkou (ne mokrou) vatovou tyčinkou jsem objektiv jemně vyčistil. Když byla vatová tyčinka téměř suchá, ještě jsem objektiv jemně tyčinkou vyleštil aby voda nezanechala skvrny. Objektiv vypadá jako nový ale samozřejmě oleofobní vrstva zmizela. Můžete mi prosím upřesnit jaký účel plní tato oleofobní vrstva na objektivu? (domnívám se, že plní funkci jakéhosi filtru proti slunci) Je nějaký postup jak jí opět nanést? A co říkáte na můj nouzový systém čištění?
LenkaS
05/10/2016 na 8.33 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
podle mne by se takto snadno neměla rozpustit jakákoliv ochranná vrstva objektivu, zvláště při čištění vodou. Jak vlastně víte, že zmizela? Jinak oleofobní a hydrofobní vrstvy slouží jako prevence ulpívání nečistot a ke snadnému čištění. Jsou na brýlích, telefonech a tabletech, které neustále také leštíme. Pochybuji, že byste je jedním čištěním odstranil. Nicméně nejsem expert, takže se můžete jít ještě přeptat na názor do optiky nebo prodejny fotoaparátů.
LenkaS
Libor
19/10/2016 na 11.44 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
soudím podle toho, že když se aktuálně podívám, tak jí na objektivu nevidím. (objektiv je průhledný bez takové duhové barvy kterou měl předtím) Tuto „duhovou“ vrstvu jsem viděl snad na každém objektivu u digitálního kompaktu. Pokud plní funkci kterou jste zmínila, tak by vše mělo být v pořádku. Myslel jsem, že tyto vrstvy mají u fotoaparátů na objektivu hlubší význam (třeba to zmíněné slunce). U telefonů co se objektivu (sklíčka) týče, tak tu „duhovou“ vrstvu co jsem si stihl všimnout má jak který mobilní fotoaparát. Libor
Aleš
01/12/2016 na 6.46 (UTC 1) Link to this comment
Kapitolu „Čištění fotoaparátu zvenku“ bych spojil s „čištění objektivu zvenku“ a jako celek posunul na první místo, ještě než objektiv a tělo od sebe oddělíme, jako startovací proces v čištění celé fotografické techniky, aby nějaké smetí, co se natěšené venku drží jako klíště, čekajíc, až dojde k oddělení a hop, skočí do fotoaparátu nebo objektivu za svými kamarády!
Možná banalita, ale i při výměnách objektivů by se měl aspoň prostor kolem bajonetu balonkem ofouknout, samozřejmě nejlépe celé tělo i s objektivem, vše v rámci prevence předvídavosti neudělat si ještě větší problémy než je s prachem máme. Ostatně když se v bytě v relativní čistotě a bezvětří každý podívá proti sluníčku, to množství levitujícího prachu nás musí vyděsit a teď si v tom čistěte komoru se snímačem!!
Snímač čistit nejlépe doma v hluboké noci, kdy vše co víří prach spí nebo se nepoužívá, mírná vlhkost prach z okolí srazí k zemi, naopak nadbytečné sucho ho drží ve vzduchu lépe než ve vakuu.
Kdo si na čištění snímače, který je utopený hluboko v černém těle zrcadlovky (DX čip) netroufá, svěřte tuto činnost odborníkům a raději si ji zaplaťte, ale i zde pozor, jsou odborníci a „odborníci“, „vidlák“ Pepa od vedle může být oboje, ale i nemusí, což poškrábanému snímači nevysvětlíte!! (Běžte do Škody, Megapixelu, Antiku,…)
LenkaS
01/12/2016 na 10.53 (UTC 1) Link to this comment
Ano souhlasím, dokonce to nestojí až tak moc (od 300,-Kč myslím).
Díky za postřehy!
Lenka
Petr
24/01/2017 na 20.08 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den. Včera mě došel nový-starý objektiv pevné sklo 35mm,M42 k mému Pentax K-50.Jak tak sedím v dílně,napadlo mě-sundám objektiv a podívu se do něj.Otevřel jsem si clonu a proti světlu-hrůza.Spousta smítek a černé tečky.Tak jsem ho vzal,šel k rozvodu vzduchu,vzal vzduchovou pistoli a začal foukat.Tlak vzduchu obrovský,foukal jsem kolem kroužků,zepředu,zazadu.Pak se podívu do objektivu a a on absolutně čistý.Jen číré skla.Balonek je hračka,asi.Nyní mám jen tři černé tečky,pokud se podívu do hledáčku,bez objektivu.Na matnici to není,když pohybuji okem,černé body se vůči ní nepatrně pohybují.Na bílém papíře ani foto nic.Mám povolit ty dva šroubky v hledáčku a mrknout se tam?Díky za článek,dost dobrý.S pozdravem Petr.
LenkaS
25/01/2017 na 10.25 (UTC 1) Link to this comment
Je vidět, že jste zručný. Já bych si na šroubování fotoaparátu netroufla 🙂
Nevím, kde by mohly ty tři tečky být.
LenkaS
Štěpán
01/02/2017 na 5.59 (UTC 1) Link to this comment
Mám nejspíš stejný problém. Na fotkách nic ale v hledáčku mám černé tečky. Dejte vědět jak jste postupoval.
Děkuji
Štěpán
01/02/2017 na 5.56 (UTC 1) Link to this comment
Zdravím mám takový problém s bordelem a nevím jak na to. Na fotkách není zřetelný, ale v hledáčku ho vidim, předpokládám že se nachází na zrcadle? Mám tedy nejspíš oddělat objektiv a ofouknout balonkem?
Děkuji za radu.
LenkaS
01/02/2017 na 16.26 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
vyfoukat komoru balonkem můžete vždycky, stejně jako vyčistit sklíčko hledáčku.
Pokud se nic nezmění, může být prach na matnici. S tím sám nic nenaděláte. V servisu vás hádám pošlou domů, protože na fotce se to nezobrazí. Můžete je zkusit přemluvit k čištění, ale nevím, jestli se to dělá… Taky mám jednu tečku v hledáčku. S tím se člověk musí naučit žít 🙂
Pokud má někdo větší zkušenosti, jak na to, dejte vědět.
LenkaS
Andy
19/07/2017 na 9.17 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den, neporadila byste mi kde seženu čistící kapalinu. Našla jsem na internetu jen jednu jedinou za nekřesťanské peníze. Kdyby bylo možné sdílet odkaz byla bych mooooc ráda.
Děkuji
Petra
11/10/2017 na 22.37 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
mám nově pořízenou zrcadlovku a spolu s ní jsem obdržela LENSPEN na čištění objektivu. Z jedné strany je štěteček, z druhé strany taková lštící ploška. Venku mi na objektiv spadlo pár kapek vody, chtěla jsem to z objektivu vysušit a použila jsem tu leštcí plošku, ale zanechalo to ještě větší šmouhy, tak jsem tím přejel po ruce a nechalo mi to na ruce takový černý film. Je to takto v pořádku? Lekla jsem se, jestli jsem si nezničila objektiv. Nakonec jsem tu šmouhu odstranila štětečkem, ale pořád mi vrtá hlavou, zda jsem nenarušila sklo objektivu a jestli LENSPEN není vadný.
Děkuji za odpověď.
Petra
LenkaS
13/10/2017 na 10.33 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
to by mělo být v pořádku. Na té leštící plošce je totiž grafit – tuha. Takže nic se nezničilo. Jen ho nepoužívejte namokro. Nejprve trochu vysušit hadříkem a pak leštit.
LenkaS
Josef Hlavnička
28/12/2017 na 12.13 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den, prosím o radu, jak očistit zvenku lepavá dvířka u Nikonu F70. Díky Josef H.
LenkaS
02/01/2018 na 10.57 (UTC 1) Link to this comment
Já bych na to vzala vlhký hadřík… Ovšem pokud to pustí vodou. Záleží, od čeho jsou ulepená.
LenkaS
Hans
26/05/2018 na 8.02 (UTC 1) Link to this comment
Pokud jde o lepivý grip, můžete ho zkusit omýt Isopropanolem.
Tomáš
06/01/2019 na 13.33 (UTC 1) Link to this comment
Také mám ulepený grip. Jak a kde se sežene Isopropanol? Případně jaký to je komerční výrobek, který ho obsahuje?
děkuji Tomáš
LenkaS
07/01/2019 na 12.54 (UTC 1) Link to this comment
Tak to bohužel netuším, zadala bych to do vyhledávače.
lenka
Anet
07/07/2019 na 21.11 (UTC 1) Link to this comment
Dobrý den,
mnohokrát Vám děkuji za tento článek, moc mi pomohl!
Jsem fotograf amatér, digitální zrcadlovku mám od listopadu, předtím jen kompakt. Všimla jsem si jedné skvrny, která s výměnou objektivů nemizela a tak jsem se do čištění pustila sama a celé jsem to pokazila (prach). Když jsem v zoufalosti narazila na Váš článek, s radostí jsem vyhledala v mém Canonu ruční čištění a světe div se! Na snímcích už žádné nečistoty a radost se dostavila. Moc Vám děkuji, jistě si na Vás vzpomenu při každém čištění. 🙂
S pozdravem a přáním dobrého světla, Anet
Milan Klail
26/06/2020 na 6.53 (UTC 1) Link to this comment
Výborný článek. Ale mam jiný dotaz. Vadí při ostřeni u zrcadlovek špinavé zrcátko ?
A jak ho vyčistit ?
Milan Klail
26/06/2020 na 6.55 (UTC 1) Link to this comment
Výborný článek. Ale mam jiný dotaz. Vadí při ostřeni u zrcadlovek špinavé zrcátko ?
A jak ho vyčistit ? je to složite